Lighting

logo_lighting
+420 596 614 750
info@xenium.cz

Analog 1-10V

Stmívatelné provozní přístroje s rozhraním 1–10 V mají atraktivní poměr výkonu a ceny a jsou univerzální.

Analogové stmívatelné systémy osvětlení využívají technologii, která obstála ve zkoušce časem. Požadavky kladené na moderní řízení osvětlení lze snadno a elegantně splnit pomocí systémů plynulého stmívání s vysokou energetickou účinností.

Výhody řešení se standardem 1–10 V

  • Nižší spotřeba energie a náklady na osvětlení
  • Komfortnější osvětlení
  • Individuální světelné instalace

Moderní stmívatelné elektronické předřadníky s rozhraním 1–10 V v kombinaci s vhodnými regulátory a čidly představují základ pro jednoduché a cenově efektivní systémy osvětlení. Tyto přístroje se postupně staly standardem pro jednoduchá řešení osvětlení. Předřadníky a regulátory jsou propojeny pуlovou řídicí dvojlinkou. Řídicí napětí je určeno nastavením stmívání připojených elektronických předřadníků.

Vlastnosti rozhraní 1–10 V

  • Ovládání zajišťuje signál 10 V DC (maximální jas; řídicí okruh otevřený) až 1 V DC (minimální jas; řídicí okruh zkratovaný), který je odolný proti rušení.
  • Ovládací napětí generuje elektronický předřadník (maximální proud 0,6 mA na jeden předřadník).
  • Napětí v řídicím okruhu je izolované od silového okruhu, avšak nejedná se o bezpečné malé napětí (SELV)

Stejným regulátorem lze stmívat elektronické předřadníky připojené na jiné fáze

Správný regulátor pro každý účel

Existuje celá řada způsobů, jak používat elektronické předřadníky se stmíváním. Typickými oblastmi použití jsou kanceláře a továrny s regulací osvětlení podle denního světla, konferenční a společenské místnosti s osvětlením podle situace nebo projektové kanceláře a dispečerské místnosti s možností individuálního nastavení intenzity osvětlení. Srdcem systému osvětlení je stmívatelný elektronický předřadník QUICKTRONIC INTELLIGENT QTi DIM s rozhraním 1–10 V, který je řízen regulátorem nebo čidlem. Výběr správných stmívatelných komponent s rozhraním 1…10 V pro řízení intenzity osvětlení vždy závisí na konkrétním použití. Z tohoto důvodu je nutné přesně definovat požadovaný profil stmívatelného systému osvětlení.

Manuální regulátory

Manuální regulátory využívající vypínače a například dálkově ovládané jednotky nabízejí vysoký stupeň flexibility a lze je upravit podle konkrétních potřeb uživatele.

Automatické regulátory

Automatické regulátory s čidly pomáhají šetřit náklady na osvětlení. Světelná čidla regulují intenzitu umělého osvětlení podle množství pronikajícího denního světla (průběžné řízení osvětlení) – maximálně se tak využívá denní světlo, které je zdarma. Takto lze ušetřit až 45 procent energie. Při použití čidel s automatickým odpojením, pohybovými čidly nebo čidly přítomnosti mohou úspory dosáhnout až 70 procent.

Komplexní regulátory

Pomocí vypínacích/stmívacích ovladačů lze například jednoduše propojit předřadník se standardem 1–10 V s řídicí sběrnicí technických systémů budovy instabus EIB.

error: Content is protected !!